Mektup Türünün Tarihi Gelişimi Konu Anlatımı – Türkçe Notları
Türkçe Notları

Mektup Türünün Tarihi Gelişimi Konu Anlatımı

Mektup türünün tarihsel gelişimi araştırılırken Hindistan ve Eski Mısır’daki ilk örnekler dikkat çeker. Tarihsel olarak, mektuplar eski Hindistan, eski Mısır ve Sümer’den Roma, Yunanistan ve Çin’e kadar günümüze kadar var olmuştur. 17. ve 18. yüzyıllarda mektuplar kendi kendini eğitmek için kullanıldı. Mektupların temel amacı bilgi, haber ve selam göndermekti. Bazıları için mektuplar, eleştirel okuma, kendini ifade etme, polemik yazma ve aynı fikirde olan başkalarıyla fikir alışverişinde bulunmanın bir yoluydu. Bazı insanlar için mektuplar yazılı bir performans olarak görülüyordu. Kişisel, diplomatik veya ticari nedenlerle olsun, yazışma arşivleri tarihçiler için birincil kaynak görevi görür. Belirli zamanlarda, örneğin Bizans epistolografisinde mektup yazmanın bir sanat formu ve bir edebiyat türü olduğu düşünülmüştür.

Eski çağda harfler; metal, kurşun, mum kaplı ahşap tabletler, çanak çömlek parçaları, hayvan derisi ve papirüs gibi çeşitli farklı malzemeler üzerine yazılırdı. Daha yakın zamanlarda, mektuplar çoğunlukla kağıt üzerine yazılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Mektup Nedir? Nasıl Yazılır? Mektup Türleri

Mektuplar; telgraf, telefon ve İnternet iletişimi yaygınlaşmadan yüzyıllar önce hem kişisel hem de iş iletişiminde başlıca iletişim biçimiydi.

Okuryazarlığın daha düşük olduğu zamanlarda ve yerlerde bile, okuma yazma bilmeyenler, uzaktaki yakınlarına mektup yazmaları ve onlardan gelen mektupları okumaları için okuryazar olanlara para öderlerdi. Telgraflar ve telefonlar çağında bile, faks ve e-posta, özellikle 21. yüzyılın başından itibaren önceliklerini daha da aşındırana kadar mektuplar oldukça önemli olmaya devam etti. Yakın tarihte iletişim teknolojisi geliştikçe, kağıda yazılan mektuplar, rutin bir iletişim biçimi olarak daha az kullanılır hâle geldi. Örneğin, telgrafın gelişimi, uzak noktalar arasında elektrik sinyali olarak göndererek bir iletişim göndermek için geçen süreyi büyük ölçüde kısalttı. Hedefe en yakın telgrafhanede sinyal tekrar kağıtta yazıya dönüştürülerek alıcıya teslim edildi. Bir sonraki adım, yerel teslimat ihtiyacını ortadan kaldıran teleks oldu. Ardından faks (faks) makinesi takip etti. Ancak günümüzde internetten e-posta, yazılı iletişimde de metin mesajları mektubun yerini aldı. Bununla birlikte, bu e-posta iletişimlerine genel olarak mektuplar değil, e-posta mesajı denir ve “mektup” terimi genellikle kağıt üzerindeki iletişimler için kullanılır.

1 comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.